• By wiww
  • 29 października 2022

Wyspa nie w każdej kuchni!

Wyspa nie w każdej kuchni!

Wyspa nie w każdej kuchni! 150 150 wiww

Obecnie, kuchnia z wyspą to jedno z najpopularniejszych oraz najbardziej uniwersalnych rozwiązań stosowanych w tego rodzaju pomieszczeniach. Jednak wyspa w kuchni ma nie tylko swoje zalety, ale również wady. Gdzie takie rozwiązanie aranżacyjne sprawdzi się w stu procentach?

Kuchenna granica

Wyspa w kuchni to nowoczesne, funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, optymalnie zwiększające powierzchnię roboczą w kuchni. Na dzisiejszym rynku dostępnych jest wiele typów wysp kuchennych, poczynając od tych najmniejszych, mających zaledwie 1 metr kwadratowy, do tych większych, posiadających nawet kilka dodatkowych blatów.

W kuchni wyspa zazwyczaj wyznacza granicę pomiędzy powierzchnią do przygotowywania posiłków a salonem lub jadalnią. W obrębie wyspy w kuchni powinno znajdować się odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, aby możliwe było swobodne poruszanie się po kuchni, a także łatwy dostęp do szafek, w których znajdują się naczynia oraz inne urządzenia potrzebne do gotowania.

Odpowiedni dostęp do instalacji

Wyspa w kuchni może być w różny sposób zaaranżowana oraz pełnić bardzo wiele funkcji. Na przykład, wyspa może posiadać dodatkowe szafki, które będą mogły pomieścić sprzęty kuchenne lub naczynia. Wyspa w kuchni może również posiadać w swoim układzie płytę grzewczą, na której będą przygotowywane posiłki, czy też zlew do mycia brudnych naczyń. W takim układzie, należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego dostępu do wyspy sieci gazowej oraz wodno-kanalizacyjnej. W przypadku tych ostatnich, są jest to orurowanie o dość dużej średnicy, które należy poprowadzić w podłodze tak, aby były one niewidoczne. Natomiast w sytuacji montażu płyty grzewczej, trzeba pamiętać o zamontowaniu łącza trójfazowego, do którego okablowanie najlepiej poprowadzić w brużdzie gładzi betonowej podłogi i pamiętać o odpowiednim spadku rur ściekowych, który powinien wynosić od trzech do pięciu procent.

Zalety

Wyspa kuchenna najlepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, w których można swobodnie zagospodarować przestrzeń, bez ograniczania możliwości poruszania się po kuchni. Wyspa w kuchni daje nie tylko niesamowity efekt wizualny, ale również umożliwia wspólne gotowanie całej rodziny, skraca dystans pomiędzy dostępnością do urządzeń AGD, a także optycznie oddziela przestrzeń kuchenną od wnętrz wypoczynkowych.

Wyspa nie w każdej kuchni

Wyspa kuchenna na pewno nie sprawdzi się w pomieszczeniach o małym metrażu. W taki przypadku wyspa znacząco ograniczy swobodę poruszania się po kuchni oraz jej funkcjonalność. Nawet na dużych powierzchniach źle ustawiona wyspa nie spełni swego zadania. Minimalna odległość wyspy od innych mebli oraz sprzętów kuchennych powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów. Wyspa nadaje kuchni nie tylko nowoczesności, ale również funkcjonalności. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku odpowiednio dużej przestrzeni kuchennej.

Leave a Reply