• By wiww
  • 27 października 2022

Kolory w twoim domu

kolory w twoim domu

Kolory w twoim domu

Kolory w twoim domu 300 225 wiww

Istotnym elementem aranżacji wnętrz każdego wnętrza jest dobór odpowiednich barw. Kolory nadają charakteru, za ich pomocą można pomniejszyć lub powiększyć wnętrze, ukrywać jego wady lub wydzielać strefy w pomieszczeniu. Oprócz nadawania wyglądu, kolory również wpływają na naszą psychikę, samopoczucie dlatego warto jet zastanowić się nad odpowiednim ich wyborem.

Wpływ na to jakie barwy powinniśmy wybrać do poszczególnych pomieszczeń naszego domu,  mają następujące czynniki: wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie, funkcja wnętrza,  gust,  kolor mebli, a także styl w jakim chcemy  je urządzić.  Panujące trendy, moda, kierowanie się jedynie tym  może okazać się porażką, co nie wyklucza że nie należy brać tego pod uwagę.

Kolory jasne, pastelowe powodują, że małe pomieszczenia wydają się większe, dlatego jeżeli chcemy by mały pokój był optycznie większy należy unikać zbyt ciemnych i intensywnych barw, które przytłoczą małe pomieszczenie i dodatkowo je  pomniejszą. Ale połączenie w umiejętny sposób ze sobą kolorów ciemnych i jasnych, z pewnością będzie się dobrze prezentować. Na przykład w pomieszczeniu wąskich a długim,  krótsze ściany malujemy na ciemno, a długie na jasno, z kolei pomieszczenie zbyt małe powiększymy malując na jasno sufit i ściany.

Nowoczesne projektowanie wnętrz bierze pod uwagę wpływ kolorów  na samopoczucie i psychikę człowieka. Mimo, że barwy ciemnie i intensywne ciekawie prezentują się we wnętrzach to przesadzone lub za intensywne to są bardziej szkodliwe  niż na przykład za jasne kolory. Pastelowe kolory są najbardziej neutralne i najmniej szkodzą naszej psychice.

Czerwony rozdrażnia, pobudza, poodnosi ciśnienie krwi, pobudza apetyt, a we wnętrzu może wywoływać agresję. Pomieszczeń które maja przeznaczenie biurowe lub naukowe nie powinno malować się na czerwono, ale już w pomieszczeniach jadalnych czy restauracjach jest jak najbardziej wskazany.

W przeciwieństwie do czerwieni, kolor zielony, to spokój relaks odprężenie. W tym kolorze powinny być pomalowane pomieszczenia osób mających problemy ze nerwami. Częste ten kolor stosuje się w pomieszczeniach szpitalnych, oraz ze względu że jest to chłodna barwa, która działa relaksująco i kojąco w łazienkach i pomieszczeniach terapeutycznych.

Niebieski tak jak zielony również uspokaja, ale również wycisza, zwalnia procesy życiowe, bardzo dobrze nadaje się do sypialni.

Biel poza tym że optycznie powiększa pomieszczenia to oprócz tego jest neutralną barwą dla naszego zdrowia.

Czarny, nie ma jednoznacznego wpływu, na niektóre osoby wpływa przygnębiająco, a na niektórych pozytywnie i inspirująco. Kolor ten zmniejsza optycznie pomieszczenia.

W aranżacji wnętrza należy pamiętać że oprócz kolorów ścian jest masa innych kolorów która ma wpływ na charakter i końcowy efekt, wygląd pomieszczenia.

Leave a Reply