Budując dom lub też innego typu obiekt użyteczności publicznej oprócz prac murarskich, czynności związanych ze stolarką okienną czy też dachową, trzeba pamiętać również o bardzo ważnych systemach, bez których żaden budynek mieszkalny czy gospodarczy nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Mowa tu przede wszystkim o instalacji grzewczej czy też wodno-kanalizacyjnej, które to nie będą sprawnie pracować bez najważniejszego elementu – zaworu bezpieczeństwa.
Zbyt wysokie ciśnienie
Głównym zadaniem zaworów bezpieczeństwa jest ochrona urządzeń oraz rurociągów wchodzących w skład całej instalacji przed negatywnymi skutkami zbyt dużego wzrostu w niej ciśnienia, które najczęściej prowadzi do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia systemu. Za pojawianie się zbyt dużego ciśnienia w instalacji najczęściej są odpowiedzialne uderzenia wodne, a także usterki armatury odcinającej czy też mechanizmów automatycznej regulacji.
Najsłabsze ogniwo
Przeważnie w każdej instalacji jest jakieś słabe ogniwo, które bardziej niż inne elementy systemu może ulec niespodziewanej awarii. Dlatego też to właśnie przy nich montowany jest zazwyczaj odpowiedni zawór bezpieczeństwa. Kiedyś zawory bezpieczeństwa były standardowym wyposażeniem parowozów i w razie niebezpieczeństwa skutecznie uniemożliwiały zbyt duże podniesienie się ciśnienia. Obecnie stosuje się tzw. zawory przelewowe, które są ustawiane na maksymalną dopuszczalną wartość ciśnienia w instalacji.
Jak działają zawory bezpieczeństwa?
Jeżeli zainstalowany system działa bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wówczas zawór bezpieczeństwa jest zamknięty. Gdy jednak pojawiają się jakiekolwiek skoki ciśnienia, które nie mieszczą się w dopuszczalnych normach, wtedy zawór automatycznie otwiera się, doprowadzając do zmniejszenia nadmiaru ciśnienia. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji, a nawet groźnej eksplozji, zapewniając prawidłową pracę całego systemu.
Właściwy zawór na właściwym miejscu
Zawory bezpieczeństwa to bez wątpienia bardzo ważne urządzenia, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania na przykład instalacji grzewczej. Dlatego też przy wyborze takiego zaworu nie należy iść na żadne kompromisy ani też ograniczać na ten cel funduszy. Odpowiedni zawór bezpieczeństwa powinien zostać dobrany pod kątem maksymalnego ciśnienia danego systemu. Trzeba również doliczyć odpowiedni zapas, powiedzmy 15 proc., który pozwoli urządzeniu wystarczająco wcześnie zareagować na wszelkie niepokojące zmiany mające miejsce w instalacji. Należy pamiętać także o odpowiedniej przepustowości zaworu, aby cały system mógł stabilnie pracować. Najlepiej z doborem zaworów bezpieczeństwa zgłosić się do fachowca obeznanego z tematem. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji w przyszłości.
Leave a Reply