Piekarniki do zabudowy powinny być praktyczne i umożliwić jak najwygodniejsze pieczenie. Duże znaczenie mają jednak nie tylko kwestie funkcjonalne, ale również estetyczne. Właśnie dlatego wybierając piekarnik do zabudowy, należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości, ale także umiejscowienie czy wygląd urządzenia.
Umiejscowienie piekarnika
Najważniejszą kwestią jest oczywiście lokalizacja piekarnika. Powinna zapewniać bezpieczeństwo i wygodę. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest montowanie piekarnika na wysokości rąk, co nie tylko pozwala na znacznie wygodniejsze przygotowywanie potraw, ale także na zyskanie pewności, że małe dzieci nie będą miały dostępu do urządzenia. Warto zwrócić także uwagę na inne aspekty. Piekarnik nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, szczególnie jeśli często będzie użytkowany. Istotna jest także kwestia dostępu – najlepiej zrezygnować z umiejscowienia piekarnika przy ścianie, bo takie rozwiązanie znacznie ograniczy ruchy i wygodę podczas wkładania czy wyciągania blach.
Dawniej popularnością cieszyło się umiejscowienie piekarnika w dolnych szafkach, pod płytą kuchenną. Jest to jednak znacznie mniej komfortowe rozwiązanie. Już dawno z mody wyszły piekarniki połączone z płytą, a to oznacza, że oba te elementy mogą być montowane osobno. Lepiej więc piekarniki do zabudowy umieszczać na wysokości i parować z innymi urządzeniami – na przykład z kuchenką mikrofalową.
Jakie piekarniki znajdziemy w sklepach?
Zabudowa na wymiar wcale nie musi oznaczać kłopotów ze znalezieniem piekarnika, który wpasuje się w aranżację kuchni. Na rynku dostępnych jest bowiem kilka wymiarów piekarników przeznaczonych do zabudowy, co pozwala znaleźć urządzenie tworzące spójną całość z każdym projektem, nawet w przypadku wymagających czy nietypowych przestrzeni. Można wyróżnić piekarniki 60 cm pełnowymiarowe, piekarniki 60 cm o spłyconej grubości, jak również modele mniejsze – kompaktowe piekarniki 45 centymetrów.
Piekarniki modułowe w zabudowie
Piekarniki modułowe wysokości 45 centymetrów zaliczyć można do grupy urządzeń umożliwiających tworzenie ciągu zabudowy, dzięki czemu kuchnia wygląda spójnie i estetycznie, a zabudowane obok siebie urządzenia potrafią stworzyć jednolitą całość. Kompaktowe piekarniki można połączyć na przykład z szufladą grzewczą, tym samym zwiększając funkcjonalność przestrzeni, a jednocześnie zyskując standardową wysokość 60 centymetrów. Najlepiej stawiać na nowoczesne piekarniki – szybko się nagrzewają i gwarantują równomierne pieczenie, a tym samym są bardziej praktyczne i ekonomiczne.
Leave a Reply