• By wiww
  • 28 października 2022

Odwodnienia wykopów dzięki zastosowaniu grodzic stalowych

Odwodnienia wykopów dzięki zastosowaniu grodzic stalowych

Odwodnienia wykopów dzięki zastosowaniu grodzic stalowych 150 150 wiww

Przygotowanie fundamentu to bodaj najważniejszy etap budowy budynku. Szereg prac polegających na przystosowaniu podłoża ma zapewnić stabilność i trwałość wznoszonej konstrukcji. Nieodłącznym elementem prac na tym etapie jest stworzenie zabezpieczenia wykopów za pomocą grodzic stalowych. Jednym z ich głównych zadań jest umożliwienie odwodnienia wykopów. Dlaczego obniżanie poziomu wód gruntowych oraz całkowite osuszanie wykopu nie byłoby możliwe bez konstrukcji stalowej?

Rola grodzic budowlanych w odwodnieniu wykopu fundamentowego

Całkowite osuszenie wykopu to etap niezbędny, aby móc stworzyć solidne fundamenty. Zastosowanie grodzic fundamentowych ma na celu odcięcie dopływu wód gruntowych do wykopu. Brusy, jak inaczej nazywa się grodzice są wbijane do głębokości od kilku do nawet ponad 20 metrów, w zależności od struktury gruntu, a przede wszystkim od lokalizacji wód gruntowych. Jednak ścianki szczelne utworzone przez grodzice stalowe nie tylko w ten sposób umożliwiają odwodnienia wykopów. Wyraźnie odgraniczają one plac budowy od otoczenia, przez co możliwe staje się wprowadzenie sprzętu niezbędnego do odpompowania wody. Rzecz w tym, iż odwodnienie wykopu fundamentowego to proces co najmniej dwuetapowy.

odwodnienie wykopu fundamentowego

Bezpieczne osuszanie wykopu

Zastosowanie ścianek szczelnych umożliwia bezpieczne odwodnienia wykopów. Niemniej jednak zagrożenie stanowi nieumiejętne wykonanie ścianek szczelnych. Dlatego też tego zadania powinna się podejmować profesjonalna firma dysponująca najnowocześniejszymi technologiami. Do najbezpieczniejszych metod montażu brus stalowych należy pogrążeni z użycie wibromłotu nierezonansowego. W powszechnym użyciu znajdują się również młoty hydrauliczne. Dlaczego właśnie te metody wykorzystuje się do pogrążania grodzic stalowych? Rzecz w tym, iż wywołują one niewielkie i ograniczone lokalizacyjnie wibracje. Dlatego są bezpieczne dla okolicznych budowli, nawet tych najbardziej podatnych na osiadanie, zmianę gęstości gleby czy też po prostu na wstrząsy. Jedną z niewielu firm dysponujących tak innowacyjnym sprzętem jest Aarsleff –– przedsiębiorstwo realizujące projekty w takich miastach, jak Kraków, Warszawa i wiele innych.

Leave a Reply