• By wiww
  • 26 października 2022

Mały słowniczek meblarski

mały słowniczek meblarski

Mały słowniczek meblarski

Mały słowniczek meblarski 150 150 wiww

Wyjaśnienie kilku pojęć związanych z dekoracją mebli i meblarstwem – shabby chic, decaupage intarsja i inkrustacja.

Shabby chic – to sposób urządzania wnętrz z wykorzystaniem zarówno starych, zniszczonych mebli jak również mebli nowych (przy czym eksponuje się raczej te stare meble). Dopuszczalne jest postarzanie mebli jednak najlepiej jeśli meble te „opowiadają stare historie”.

Decaupage – technika zdobienia przedmiotów w tym także mebli. Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przyklejany jest wycięty wzorek z papieru lub serwetka papierowa (stąd czasem technika ta nazywana jest techniką serwetkową. Ciekawostką jest iż technika ta przywędrowała z Syberii, przez Chiny aż z momentem rozkwitu handlu zawędrowała do Włoch a stamtąd do innych krajów Europy.

Intarsja – należy również do technik zdobniczych mebli ale nie tylko. Polega na układaniu obrazu na powierzchni drewna kawałkami innych drewienek barwionych odpowiednimi środkami czy nawet podpalanymi. Wśród najbardziej znanych polskich mebli intarsjowanych znajdują się meble Toruńskie oraz Elbląskie.

Inkrustacja – to kolejna z technik zdobienia – w której w drewnianym, mającym zostać ozdobionym przedmiocie zostają wycięte wgłębienia w które następnie wkłada się fragmenty różnych materiałów takich jak metal, masa perłowa, drewno, kamieni czy nawet złota.

W ostatnim czasie przeglądając magazyn o urządzaniu mieszkań natknęłam się na tych kilka pojęć, których definicja nie była mi znana. Stąd pomysł by je tu zaprezentować. Mam nadzieję, że będą przydatne.

Leave a Reply