• By wiww
  • 29 października 2022

Kontenery i budynki modułowe. Do czego mogą służyć tego typu konstrukcje?

Kontenery na placu budowy

Kontenery i budynki modułowe. Do czego mogą służyć tego typu konstrukcje?

Kontenery i budynki modułowe. Do czego mogą służyć tego typu konstrukcje? 1024 768 wiww

O domach budowanych, a raczej składanych z prefabrykatów w ciągu zaledwie kilku dni, słyszał już chyba każdy. Ich zaletą jest nie tylko czas, ale i stosunkowo niskie koszty całej inwestycji. Mało kto jednak wie, że tak szybkie tempo budowy nie jest bynajmniej zarezerwowane wyłącznie dla budownictwa mieszkaniowego. W ciągu równie krótkiego czasu powstać mogą również biura lub całe pawilony handlowe. Jak to możliwe?

Kontenery na placu budowy

Wszystko to dzięki innowacyjnemu, choć jednocześnie niezwykle prostemu w użyciu rozwiązaniu, jakim jest budownictwo modułowe na bazie kontenerów.

Kontenery są konstrukcjami przemysłowymi o różnorodnym zastosowaniu. Od zastosowania zależy ich szczegółowa budowa oraz wyposażenie. Najczęstszym zastosowaniem kontenerów jest tzw. zaplecze socjalno-biurowo-magazynowe firm budowlanych, stawiane od zera w miejscu, gdzie dana firma prowadzi dużą inwestycję. Kontenery w takim przypadku stanowią miejsce odpoczynku (i schronienia) robotników budowlanych oraz kadry kierowniczo-inżynierskiej, przestrzeń na prowadzenie doraźnych prac biurowych związanych z inwestycją (wprowadzanie zmian w planowanej konstrukcji, przeprowadzanie obliczeń i rozrysowywanie nowych map terenu budowy), a także pełnią rolę pomieszczeń o funkcji magazynów na odzież lub drobniejszy sprzęt budowlany.

Kontenery

Kontenery spotkać można na niemal każdej większej budowie. Ich wielofunkcyjność, łatwość w transporcie oraz ustawianiu, a także solidność i prostota wykonania sprawiają, że korzysta z nich praktycznie każda firma budowlana.

Możliwości budynków modułowych

Bardzo dużym walorem kontenerów przemysłowych jest to, iż doskonale sprawdzają się jako elementy stanowiące podstawę różnorodnych budynków modułowych.

Budynki modułowe to konstrukcje złożone z gotowych już prefabrykatów, które łączyć można ze sobą w zależności od potrzeb – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Modułowość takich budynków pozwala ich wykonawcom na szybkie i niezwykle proste łączenie poszczególnych elementów w zestawy składające się z kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu kontenerów. Dzięki odpowiedniej konstrukcji oraz specjalnym wzmocnieniom, budynki modułowe mogą składać się nawet z trzech poziomów.

A do czego najczęściej stosowane są budynki modułowe z kontenerów?

Tak jak w przypadku pojedynczych kontenerów, również budynki modułowe najczęściej spotkać można na placach budów, gdzie pełnią rolę rozległego zaplecza socjalno-biurowo-magazynowego. Oprócz tego budynki modułowe wykorzystywane są jako szkoły, przedszkola, siedziby firm, mobilne biura, restauracje sezonowe czy pawilony handlowe.

Leave a Reply