• By wiww
  • 28 października 2022

Kanapy do salonu i nie tylko! Jak wybrać najlepszą?

Kanapy do salonu i nie tylko! Jak wybrać najlepszą?

Kanapy do salonu i nie tylko! Jak wybrać najlepszą? 150 150 wiww

O tym, że kanapy są królowymi salonowych wnętrz, wiadomo już od dawna. Nie tylko zapewniają wygodne miejsce do odpoczynku, ale także odgrywają olbrzymią rolę w aranżacji pomieszczenia. Bogate wzornictwo i materiały wykończenia pozwalają stworzyć niebanalne i komfortowe przestrzenie wypoczynkowe. Wybór kanap jest naprawdę duży. Jak wybrać najlepszą kanapę do salonu?

Kanapa – co to jest za mebel?

Zanim przejdziemy do najważniejszych cech kanapy do salonu, jakie musimy wziąć pod uwagę przy jej zakupie, wyjaśnijmy sobie kwestię tego, czym w ogóle kanapa jest. Bardzo często nazwa tego mebla stosowana jest wymiennie z sofą, tapczanem lub wersalką.

Nie jest to oczywiście jakieś duże świętokradztwo, bo jednak są to meble wypoczynkowe, które często korzystają z podobnych rozwiązań. Poza tym najczęściej wstawiane są do pokoju dziennego i czasami trudno jest wskazać różnice, pomiędzy konkretnymi modelami. I pomimo tego, że sofa czy wersalka mają inny rodowód niż kanapa, dzisiaj różnice te po prostu się coraz częściej zacierają.

kanapy do pokoju

Krótka historia kanapy i sofy

Jeśli jednak sięgniemy do historii, to kanapa powstała na bazie drewnianej ławy, do której dodano oparcie i podłokietniki. W przeciwieństwie do sofy kanapy były początkowo tapicerowane tylko na siedzisku. Natomiast wywodzące się z tureckich rejonów sofy, z założenia miały być wygodne i od zawsze były wyściełane poduszkami i wałkami, które stanowiły podłokietniki. Dodatkowo sofy były niższe niż kanapy, dlatego początkowo nie cieszyły się w dawnej Europie popularnością. Gości należało przecież przyjmować w eleganckiej i godnej pozycji, a nie rozłożonym jak basza na niskiej sofie.

Kanapa, sofa, wersalka – różnice

Tym, czym dzisiaj odróżniają się kanapy od sof, jest przede wszystkim to, że kanapy są najczęściej rozkładane, dlatego można je wykorzystywać również jako wygodne łóżko do spania. Dzięki temu są to nie tylko wygodne meble wypoczynkowe, ale także meble wielofunkcyjne.

Kanapy mają często również zwartą konstrukcję, chociaż nowoczesne modele również bywają wyposażone w siedziska w postaci ściąganych poduszek (rozwiązanie typowe dla sof). Wersalki natomiast to meble, które są rozkładane wzdłuż swojej długości. Kanapy natomiast posiadają bardzo często konstrukcję, w której posłanie jest wysuwane.

Czym się kierować przy wyborze kanapy do salonu?

Teraz gdy już wiemy, co jest czym, możemy przejść do meritum sprawy, czyli tego, jak wybrać najlepszą kanapę do salonu? I tutaj też nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że tak jak w przypadku każdego wyposażenia, tutaj też trzeba wziąć pod uwagę trzy główne cechy produktu, którymi są:

  • komfort użytkowania
  • funkcjonalność
  • design

Najpierw musimy określić hierarchię wartości, którymi będziemy się kierować. Jeśli zależy nam na wyglądzie i najważniejsze jest dla nas, aby wyposażenie wnętrz było stylowe i eleganckie, wtedy patrzymy przede wszystkim na design kanapy do salonu oraz jakość zarówno jej wykończenia, jak i zastosowanych materiałów.

W takiej sytuacji dobrym wyborem jest stylowa kanapa pikowana, która wygląda niezwykle efektownie albo nowoczesna kanapa o futurystycznym wzornictwie. Jeśli projektujemy wnętrze kompleksowo, wskazana jest wizualizacja, która pomoże dobrać nam kanapę do aranżacji całego pomieszczenia.

Jeżeli natomiast chcemy funkcjonalności, to zwracamy uwagę na to, czy kanapa się rozkłada, czy posłanie jest wygodne, czy ma skrzynię na pościel itp. Komfort wypoczynku związany jest natomiast z wygodą samej kanapy, czy jest miękka i sprężysta, a materiał obicia jest przyjemny w dotyku. Pod uwagę musimy wziąć także rozmiar kanapy. Nie może być zbyt duża ani zbyt mała. Rozmiar często jest powiązany też z tym, gdzie planujemy umieścić kanapę, bo wcale nie musi być to tylko salon!

Kanapy do salonu i do…

To, co w kanapach jest najlepsze to fakt, że wielofunkcyjne kanapy o stylowym i oryginalnym designie, to doskonałe rozwiązanie nie tylko do pokoju dziennego, ale także do pokoju dziecka, a nawet do jadalni czy gabinetu! Oferta obejmująca nowoczesne kanapy młodzieżowe pozwala wykorzystać ten niezwykle uniwersalny mebel nie tylko jako komfortowe siedzisko, ale także jako wygodne wyposażenie pokoju dziecięcego, w którym nie ma za bardzo miejsca na tradycyjne łóżko. Składana na dzień kanapa pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a w nocy zamienia się w przestronne i wygodne łóżko.

A ze względu na dość wysokie siedzisko, kanapy znajdą swoje miejsce także w jadalni, ponieważ można z nich wygodnie spożywać posiłki. Poza tym tego typu meble doskonale sprawdzają się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w gabinetach czy publicznych poczekalniach.

Kanapy – nowoczesne, piękne i uniwersalne!

Podsumowując, kanapy to niezwykle uniwersalne meble, których bogate wzornictwo i funkcjonalne rozwiązania, pozwalają tworzyć piękne i komfortowe wnętrza. I co najważniejsze, meble tego typu,  to nie tylko kanapy do salonu, jest to bowiem wyposażenie wnętrz, które świetnie nadaje się również do innych pomieszczeń. Niezależnie jednak od tego, gdzie postawimy kanapę, to zyskamy dodatkowe miejsce zarówno na wygodny wypoczynek, jak i na eleganckie przyjęcie odwiedzających nas gości.

Leave a Reply