• By wiww
  • 28 października 2022

Jak urządzić własny ogród?

Jak urządzić własny ogród?

Jak urządzić własny ogród? 150 150 wiww

Aranżacja ogrodu nie jest prosta. Staje się jeszcze trudniejsza w chwili, kiedy nasz ogródek jest po prostu mały. Jeżeli jednak chcemy aby był po prostu piękny i zwracał uwagę warto starannie połączyć elementy architektoniczne z roślinami. Jeżeli Twój ogród jest mały, a jednak chcesz go urządzić z całą pewnością porady z tekstu będą dla ciebie idealne.

Prosta aranżacja małego ogrodu

Aranżacja ogrodu, szczególnie małego ogrodu nie zawsze jest łatwa. Dobrze urządzony mały ogród to staranne połączenie elementów architektonicznych z roślinami. Podpowiadamy jak urządzić mały ogród i jakie wybrać rośliny do małego ogrodu. Niekiedy traktujemy swój ogród jako przedłużenie mieszkania, salon który znajduje się na świeżym powietrzu i doskonałe miejsce do odpoczynku. Tym samym ogród powinniśmy urządzić ze szczególną dbałością i zaangażowaniem.

Niezwykle ważny jest więc adekwatny wybór roślin. Warto wybrać te o charakterze kwitnącym, albowiem w pewnych okresach wiosny i lata będą umilać nam czas swoim wyjątkowym wyglądem, ale również i zapachem. Oczywiście oprócz roślin duże znaczenie ma ogólna aranżacja ogrodu. Znakomicie sprawdzą się również pewne elementy architektoniczne. Znakomite będą różnorodne nawierzchnie, schodki, murki. Warto również pamiętać, aby wybrane materiały pasowały do architektury domu.

Układ ogrodu

Ogród oglądany z bliska zawsze powinien być zawsze wypielęgnowany i zadbany. Tym samym musimy zadbać aby zawsze był on nieskazitelny i dopracowany w detalach. Warto zaznaczyć, że w niewielkim ogrodzie powinniśmy wybrać układ roślin i elementów architektury stosunkowo prosty, aby nie było wrażenia chaosu. Jeżeli zbyt wiele nagromadzimy roślin wówczas będzie po prostu nieestetycznie. Niewielkie i prosty układ sprawdzi się również doskonale w przypadku ogrodu miejskiego. Musimy zdawać sobie sprawę, że ogród będzie ograniczony przez budynki, ściany czy też przez ogrodzenia, dlatego też warto wybrać wersję patio i wybrukować pewną jego część.

Rośliny w miejskim małym ogródku należy posadzić na bokach, bądź też w donicach. Dzięki temu w każdej chwilo możemy je przestawić i stworzyć nową, wyjątkową kompozycję. W mieście z łatwością będziemy mogli uprawiać rośliny, albowiem nie będzie nam przeszkadzał wiatr. Z całą pewnością pięknie urządzony ogród będzie idealnym miejscem, w którym możemy wypocząć i zrelaksować się. Dodatkowo będzie znakomicie urządzony dlatego też przyjemnością będzie patrzenie na niego, kiedy wraz ze znajomymi będziemy pić kawę w naszym ogrodzie.

Ile to będzie kosztować?

Jak w przypadku wielu rzeczy, także za ogród zapłacimy tyle, ile będziemy chcieli – nie ma górnej granicy. Zanim jeszcze posadzimy jakąkolwiek roślinkę, możemy już zacząć liczyć wydatki. Pierwszy w kolejce jest odpowiedni drenaż działki. Zapewne będzie on poprzedzany przez fachową ocenę warunków wodnych i gruntowych na naszej działce. Jeśli nie jesteśmy w tym względzie ekspertami, nie zaleca się samodzielnego wykonywania drenażu.

Skoro jesteśmy przy robotach ziemnych, to również w początkowej fazie realizacji ogrodu będziemy musieli wykonać prace związane z różnego rodzaju kreacjami ziemnymi. Chodzi o skalnik, oczka wodne czy wzniesienia terenu. Jeśli nic takiego nie planujemy, wówczas odpada nam jeden z wydatków.

Dość sporą częścią kosztów będzie wykonanie ścieżek, podjazdów czy innego rodzaju szlaków komunikacyjnych. Wykonanie oczka wodnego również jest znaczącym kosztem. Aby ogród pięknie się prezentował, warto zastanowić się nad jego oświetleniem. Dzieci ucieszą się z huśtawki czy piaskownicy, dorośli zaś z altany, mebli ogrodowych czy też z murowanego grilla. Koszty ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Co pozostało na koniec? W końcu musimy pokryć koszt związany z obsadzeniem wybranych przez nas roślin, ewentualnie obsianie trawnika. Z czasem okaże się, że o piękny ogród trzeba dbać, aby pozostał on piękny. Tylko od nas zależy, czy będziemy zajmować się nim samodzielnie, poświęcając swój czas, czy wydamy pieniądze i zapewnimy mu profesjonalną, odpłatną pielęgnację.

Wpis powstał we współpracy z serwisem zielonabudowa.wroclaw.pl, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy.

Leave a Reply