• By wiww
  • 28 października 2022

Czy tanie meble mogą być dobre?

Czy tanie meble mogą być dobre?

Czy tanie meble mogą być dobre? 150 150 wiww

Idealne meble to takie, które spełniają wszystkie oczekiwania pod względem wizualnym, ergonomicznym i jakościowym. Ta krótka definicja obejmuje niemal wszystkie wymagane cechy, jakie powinien zawierać nasz nowy mebel. Żeby uniknąć nieścisłości wynikających z bardzo obszernych pojęć przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.

W przypadku mebli tanich, raczej jednak nie myślimy w kategoriach bycia „idealnym”. Meble tanie powinny przede wszystkim być użyteczne, i najlepiej jeszcze trwałe. Powinny przede wszystkim spełniać swoje podstawowe zadanie. Czy to szafa, stół czy biurko – każdy mebel musi w pierwszej kolejności po prostu dobrze funkcjonować.

Kwestia estetyki przy wyborze mebli

Przez czynniki estetyczne rozumiemy tu subiektywne odczucia każdego człowieka na temat designu i szeroko pojętego piękna. Nadanie jakiejkolwiek oceny pomiaru wyczucia smaku nie ma żadnego sensu, gdyż każdy z nas posiada odmienny, indywidualny smak. Niektórzy pozytywnie określać będą wyłącznie rzadkie meble egzotyczne, innych zaś ujmą tanie meble wykonane z płyty MDF i błyszczącej okleiny, wykonane w bardzo nowoczesnej formie.

Tanie meble mają tę zaletę, że mniej szkoda jest na nich eksperymentować jeśli chodzi o wygląd. Można je samodzielnie malować, oklejać czy stosować inne jeszcze techniki. W przypadku wiekowych mebli z litego dębu takie zabiegi byłyby postrzegane jako potencjalnie niszczycielskie. Tańsze meble mają więc tę zaletę, że jeśli chcesz zabawić się w domorosłego dizajnera – po prostu to zrób.

Kwestia ergonomii i praktyki przy wyborze mebli

Dużo prościej jest ocenić ergonomię oraz praktyczność wybieranych mebli. Załóżmy więc, że podstawowym kryterium będzie w tym przypadku pojemność szafek, półek i schowków oraz możliwości aranżacyjne wybranego mebla. W przypadku tej kategorii bardzo dobrze radzą sobie dizajnerskie meble, które projektowane są z duża fantazją oraz w myśl ergonomii. Oczywiście nie należy popadać w skrajność i sugerować się wyborem np. regału z dziesiątkami półek. Warto mieć jednak na względzie użyteczność i uniwersalność.

Osobną kwestią są bardzo małe, mikro-mieszkania. W nich każdy mebel musi być wielokrotnie przemyślany, gdyż po prostu nie ma na nie wiele miejsca. Wypada również poszukać ciekawych, unikatowych rozwiązań, które wielokrotnie zwiększają praktyczność danego mebla i oszczędzają przestrzeń. Meble tego typu jednak praktycznie nigdy nie są tanie.

Kwestia jakości przy wyborze mebli

Ostatnim zagadnieniem a raczej pierwszym jest jakość wykonania wybieranych mebli. Tutaj z kolei najlepiej wypadają stare klasyczne meble, które pamiętają czasy naszych rodziców. Wiekowe meble, produkowane z prawdziwego drewna zabezpieczonego (nie tak do końca ekologicznymi) fluidami i bejcami, cieszą się stanem, któremu, powinny im pozazdrościć tanie meble wyjeżdżające prosto z nowoczesnych fabryk mebli. Również w ostatnim czasie coraz częściej na rynku mebli oferowane są nowe produkty wykonane z tzw. drewna postarzanego, które do złudzenia przypominają te stare, eleganckie meble.

Jak widać idealny mebel znacznie łatwiej jest określić niż znaleźć. Podobnie jak w odmiennych dziedzinach życia i tu poszukiwania ideału może trwać bardzo długo, lecz i przynosząc sporą radość, gdy poszukiwania zakończą się sukcesem. Wszystkim, którzy zaczynają poszukiwania życzymy powodzenia i wytrwałości.

Wpis powstał we współpracy z serwisem nadiecie.wroclaw.pl, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy.

Leave a Reply