Meble wykonane ze skóry są eleganckie, komfortowe w użytkowaniu i bardzo wytrzymałe. Ważne jest jednak to, by je regularnie pielęgnować, bo tylko wtedy zachowają swój nieskazitelny wygląd oraz właściwości.
Jak czyścić meble skórzane?
Skórzane kanapy, fotele czy pufy należy przede wszystkim regularnie odkurzać (mniej więcej raz w tygodniu). W innym razie kurz dostanie się w pory skóry i doprowadzi do powstawania zabrudzeń trudnych do usunięcia. Odkurzanie nie może być jednak zbyt silne, gdyż mocne wycieranie niszczy skórzane powierzchnie. Jeśli chodzi zaś o samo czyszczenie, to domowym sposobem może stać się przemywanie mebli wodą z mydłem – roztworem znajdującym się na miękkiej ściereczce (bardzo dokładnie wyciśniętej). Silniejsze zabrudzenia można zaś potraktować miękką szczoteczką do zębów. Prawda jest jednak taka, że nadmiar wody może być dla skóry szkodliwy. Dlatego też meble skórzane najbezpieczniej jest czyścić środkami specjalnie do tego przeznaczonymi.
Zawsze trzeba używać ich wtedy zgodnie z instrukcją przedstawioną przez danego producenta. Wśród takich produktów znaleźć można m.in. preparat do usuwania przebarwień znajdujących się na jasnej skórze – szczególnie po kontakcie z jeansami. Śródki do czyszczenia mebli skórzanych bardzo często można znaleźć w duecie, na który składają się preparat czyszczący i krem ochronny. Takie profesjonalne preparaty nie zawierają rozpuszczalników, dzięki czemu nie uszkadzają powierzchni mebli, a stosowane systematycznie powstrzymują niekorzystne działanie brudu czy tłuszczu. Skórę mebli trzeba na koniec czyszczenia nawilżyć kremem, bo wysoka temperatura oraz suche powietrze mogą doprowadzać do jej matowienia, a nawet pękania. Może zapobiec temu właśnie regularne nawilżanie, które jest także sposobem na utrzymanie koloru i wszystkich właściwości skóry.
Czego należy unikać?
Aby skórzane meble mogły cieszyć oczy przez wiele lat, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, do maskowania ich przebarwień nie można stosować różnego rodzaju past (np. do butów), bo to mogłoby wpłynąć bardzo niekorzystnie na stan skóry. Po drugie, na takie meble źle działa wysoka temperatura, dlatego warto ustawiać je z dala od źródeł ciepła. Unikać więc trzeba dostawiania ich do grzejników lub pod oknami (czyli w promieniach słonecznych). Po trzecie, jak już było wspomniane wcześniej, meble ze skóry nie lubią nadmiaru wilgoci. W związku z tym kiedy się na nie coś wyleje, w miarę szybko należy przetrzeć to wilgotną ściereczką i od razu trzeba zacząć osuszać dane miejsce – najlepiej papierowym ręcznikiem. Takie postępowanie w pielęgnacji oraz czyszczeniu skórzanych mebli będzie bardzo skuteczne, jednocześnie zapewniając im piękny wygląd przez długie lata użytkowania.
Leave a Reply