• By wiww
  • 29 października 2022

Pokój młodzieżowy i pokój dla dziecka. Czym się od siebie różnią?

do pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy i pokój dla dziecka. Czym się od siebie różnią?

Pokój młodzieżowy i pokój dla dziecka. Czym się od siebie różnią? 1024 487 wiww

Czasy, w których nikt nawet nie myślał o nadaniu właściwego wyrazu pokojom dziecięcym, całe szczęście minęły bezpowrotnie. Świadomość rodziców jest już na tyle duża, iż doskonale zdają sobie sprawę z wagi odpowiedniej aranżacji wnętrza, w którym ich pociecha będzie spędzać większość czasu. Czy jednak na pewno wiedzą, jak wnętrze to powinno zostać urządzone?

Dla dziecka czy dla młodzieńca?

Przede wszystkim należałoby zacząć od tego, iż we wnętrzarstwie nie istnieje ogólna kategoria „pokój dla dziecka” poparta jakąkolwiek definicją takiego wnętrza. Młodzieżowy pokój dla dziecka jest określeniem mocno nieprecyzyjnym i niezapewniającym projektantowi wnętrza dostatecznych informacji. Musimy pamiętać, że pokoje dziecięce i pokoje młodzieżowe różnią się od siebie tak samo, jak różnią się od siebie pokoje chłopców i pokoje dziewczynek. Meble młodzieżowe nie będą więc odpowiednie dla zaczynającego naukę w szkole kilkulatka, a meble dziecięce z całą pewnością nie nadają się do pokoju, w którym pracuje i odpoczywa licealista. Podstawą jest więc rozróżnienie i uszczegółowienie, komu dany pokój ma służyć. Najlepiej, jeśli uszczegółowienie to będzie wzbogacone o konkretne wskazówki dotyczące preferencji estetycznych, zainteresowań i sposobu spędzania wolnego czasu.

Pokój dla dziecka
Pokój dla dziecka

Jaki powinien być pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka powinien łączyć funkcjonalność z estetyką i być podzielony w sposób wyraźny na strefę zabawy i wypoczynku oraz strefę pracy i nauki. Projektując pokój dla dziecka, trudno jest decydować się na wystrój tematyczny, ponieważ zainteresowania u małych dzieci zmieniają się czasem z tygodnia na tydzień lub też przez długi czas pozostają nieokreślone. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wystrój uniwersalny.

Jak urządzać pokoje młodzieżowe?

Pokoje młodzieżowe różnią się od pokojów dziecięcych w wielu aspektach. Przede wszystkim w ich przypadku zwykle możemy już sobie pozwolić na wybór konkretnego tematu przewodniego, ponieważ młodzi ludzie zwykle są w stanie określić dokładnie, co jest ich pasją. Pokoje młodzieżowe powinny również oferować dostatecznie dużo miejsca na sprzęt komputerowy, konsole do gier czy dobrej klasy sprzęt muzyczny.

Leave a Reply