Rynek nieruchomości w Polsce, a zwłaszcza rynek mieszkań, nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kupujemy dużo i chętnie, postrzegając nieruchomości nie tylko jako wymarzoną własność, ale też jako doskonałą inwestycję. Tak duży popyt sprawia, że nowe inwestycje mieszkaniowe powstają jak grzyby po deszczu. Nie zawsze jednak oferty deweloperów odpowiadają naszym oczekiwaniom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego dewelopera? Jak upewnić się, że zakupione mieszkanie w perspektywie czasu nie okaże się finansową pułapką?
Popularność nowych inwestycji mieszkaniowych
Nieruchomości w ogóle, a mieszkania w szczególe, należą obecnie do najatrakcyjniejszych produktów dostępnych na polskim rynku. Ich ogromna atrakcyjność wynika zarówno z ich ograniczonej i wciąż niedostatecznej ilości, jak i z faktu, że wraz z upływem czasu wartość tego typu inwestycji będzie się zwiększać. Coraz więcej osób kupuje mieszkania nie w celach użytkowych (do zamieszkania), lecz traktując je jako doskonałą lokatę finansów, która jest w stanie przynosić stały, bardzo konkretny dochód. Aby jednak móc cieszyć się z tego typu profitów, należy najpierw zadbać o właściwy wybór mieszkania, a przede wszystkim o wybór odpowiedniego, godnego zaufania dewelopera. Jak to zrobić?
Sprawdzenie wiarygodności finansowej dewelopera
Bez względu na zasobność naszego portfela, zakup mieszkania zawsze będzie poważnym wydatkiem. Mając w perspektywie inwestycję wartą co najmniej kilkaset tysięcy złotych, powinniśmy zacząć od upewnienia się, że wybrany deweloper prowadzi sprzedaż mieszkań zgodnie z wszystkimi przepisami prawa i posiada nienaganną wiarygodność finansową. W tym celu warto zacząć od sprawdzenia odpisu Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Najważniejsze będą tu informacje dotyczące składania sprawozdań finansowych do sądu rejestrowego. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne wpisy o postępowaniu upadłościowym oraz postępowaniach komorniczych. Nie bez znaczenia pozostaje też forma prawna prowadzonej działalności i struktura właścicielska firmy.
Zapoznanie się z opiniami klientów i właścicieli mieszkań
Czego nie dowiemy się z oficjalnych dokumentów, znajdziemy w internecie. Chodzi tu zarówno o stronę główną dewelopera, przedstawioną tam ofertę, jak i o opinie jego klientów.
W przypadku strony internetowej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest ona aktualizowana na bieżąco, a także czy może poszczycić się odpowiednią listą wiarygodnych nagród i certyfikatów oraz zrealizowanych już inwestycji. Zwłaszcza ta ostatnia zakładka może pomóc nam w określeniu doświadczenia posiadanego przez wybranego dewelopera.
Ważnym źródłem informacji będą również wszelkiego rodzaju fora dyskusyjne skupiające właścicieli mieszkań i osoby, które dopiero przymierzają się do zakupu własnej nieruchomości. Wszelkie nieprawidłowości i niedociągnięcia ze strony deweloperów są tam zwykle szeroko omawiane, dzięki czemu na ich podstawie łatwo można wyrobić sobie opinię o większości działających na rynku przedsiębiorców.
Leave a Reply