• By wiww
  • 28 października 2022

Do czego służą mikrometry?

Do czego służą mikrometry?

Do czego służą mikrometry? 150 150 wiww

Człowiek od najdawniejszych czasów miał potrzebę posługiwania się wymiarami w celu opisania otaczającego go świata. Na początku niezbędne były miary służące do określania odległości, a później także powierzchni. Z czasem niezbędne okazały się dokładniejsze pomiary. Rozwojowi ulegały także urządzenia miernicze. Istotnym przełomem okazało się wynalezienie w siedemnastym stuleciu mikrometra, czyli urządzenia pomiarowego o bardzo dużej, sięgającej tysięcznych części milimetra, dokładności.

Mikrometr, czyli jak zmierzyć grubość

Aby uświadomić sobie dokładność, z jaką pomiarów dokonują dzisiejsze mikrometry, wystarczy wyobrazić sobie, że włos ludzki ma około 80 mikronów grubości. Natomiast mikrometry są w stanie dokonać pomiarów z dokładnością do 1 mikrona. W dobitny sposób pokazuje to jak precyzyjnych pomiarów można dokonać przy wykorzystaniu mikrometrów.

Dzięki takiej precyzji mikrometry znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, a w szczególności tam, gdzie dokładność pomiarów ma fundamentalne znaczenie. Trudno sobie bowiem wyobrazić skonstruowanie urządzenia, przeznaczonego do dokonywania dokładnych prac manualnych, które nie byłoby zbudowane z dokładnie wymierzonych elementów.

Rodzaje mikrometrów

Szerokie zastosowanie mikrometrów jest możliwe między innymi dzięki ich licznym rodzajom, jakie obecnie są produkowane. Najpowszechniej stosowane są mikrometry do pomiarów: zewnętrznych, głębokości, kół zębatych, grubości drutu, grubości ścianek rur, otworów, etc. W zależności od przeznaczenia mikrometry różnią się swoim wyglądem. Nie zmienia się natomiast jedno – niezwykle dokładne wykonywanie pomiarów.

Mikrometry możecie kupić tutaj.

Leave a Reply