Człowiek od najdawniejszych czasów miał potrzebę posługiwania się wymiarami w celu opisania otaczającego go świata. Na początku niezbędne były miary służące do określania odległości, a później także powierzchni. Z czasem niezbędne okazały się dokładniejsze pomiary. Rozwojowi ulegały także urządzenia miernicze. Istotnym przełomem okazało się wynalezienie w siedemnastym stuleciu mikrometra, czyli urządzenia pomiarowego o bardzo dużej, sięgającej tysięcznych części milimetra, dokładności.
Mikrometr, czyli jak zmierzyć grubość
Aby uświadomić sobie dokładność, z jaką pomiarów dokonują dzisiejsze mikrometry, wystarczy wyobrazić sobie, że włos ludzki ma około 80 mikronów grubości. Natomiast mikrometry są w stanie dokonać pomiarów z dokładnością do 1 mikrona. W dobitny sposób pokazuje to jak precyzyjnych pomiarów można dokonać przy wykorzystaniu mikrometrów.
Dzięki takiej precyzji mikrometry znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, a w szczególności tam, gdzie dokładność pomiarów ma fundamentalne znaczenie. Trudno sobie bowiem wyobrazić skonstruowanie urządzenia, przeznaczonego do dokonywania dokładnych prac manualnych, które nie byłoby zbudowane z dokładnie wymierzonych elementów.
Rodzaje mikrometrów
Szerokie zastosowanie mikrometrów jest możliwe między innymi dzięki ich licznym rodzajom, jakie obecnie są produkowane. Najpowszechniej stosowane są mikrometry do pomiarów: zewnętrznych, głębokości, kół zębatych, grubości drutu, grubości ścianek rur, otworów, etc. W zależności od przeznaczenia mikrometry różnią się swoim wyglądem. Nie zmienia się natomiast jedno – niezwykle dokładne wykonywanie pomiarów.
Mikrometry możecie kupić tutaj.
Leave a Reply