Wentylacja, najprościej mówiąc to wymiana powietrza z wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia. Wentylacja to cyrkulacja, obieg tego powietrza. Jest ona potrzebna do czynności, bez której nie możemy się obejść, czyli do prawidłowego oddychania. Wentylacja pomieszczeń umożliwia pozbycie się zużytego powietrza, oraz dostarczenie nowego.
Wentylacja to także w pewien sposób wietrzenie pomieszczeń, w których unoszą się nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, czy groźne opary. Jednak wentylacja jest niezbędna nie tylko dla ludzi, aby mogli swobodnie oddychać, ale i dla maszyn i urządzeń, np. biurowych.
Jeśli chodzi o pomieszczenia mieszkalne, to najczęściej wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna. Polega o na tym, że zużyte powietrze zostaje zastąpione nowym za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych. Kanały te powinny być odpowiednio zamontowane, tak, aby niemożliwe było ich działanie „wstecz”, czyli wdmuchiwania ponownie zużytego powietrza. Aby przebiegała ona optymalnie pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem pomieszczenia, na zewnątrz powinien być choćby lekki wiatr. Od siły wiatru, oraz innych warunków atmosferycznych, a nawet od pory roku, zależy intensywność oraz skuteczność wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja grawitacyjna jest rodzajem wentylacji naturalnej. Ten rodzaj wentylacji obejmuje także zwykłe przewietrzanie, czyli choćby otwieranie okien i drzwi, aby wymienić masy powietrza znajdujące się w pomieszczeniu, z masami z zewnątrz.
Przeciwieństwem wentylacji naturalnej, jest mechaniczna. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tutaj o umieszczenie urządzenia, które będzie sprawowało funkcję sztucznego wentylatora. Ten rodzaj jest o tyle korzystniejszy, że nie zależy w żaden sposób od pogody, pory roku, nie jest uzależniony siłą wiatru, czy innymi warunkami atmosferycznymi. Wentylacja mechaniczna może mieć miejsce zarówno w całym pomieszczeniu, jak i w jego części. W zależności od tego, która część „wywiewania” jest wykonywana mechanicznie, a która naturalnie wyróżniamy wentylację nawiewną, gdzie dostarcza się powietrze w sposób mechaniczny, przez maszynę, albo wywiewną, gdzie dostarczanie jest naturalnie, ale za to usuwanie jest prowadzone przez maszynę. Oczywiście może zdarzyć się także wentylacja nawiewno-wywiewna, gdzie mechanizm jest odpowiedzialny za oba przepływy powietrza – zarówno jego dostarczanie do pomieszczenia, jak i usuwanie.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.wentylatorysklep.pl/
Leave a Reply