Kamieniarstwo w swym szeroko pojętym znaczeniu zajmuje się przerobem i obróbką oraz wydobywaniem kamieni naturalnych. Do tych o najszerszym zastosowaniu zaliczyć należy tuż obok granitu – marmur. Marmur to skała metamorficzna, nieco mniej odporna niż granit, ale mimo tego bardzo wytrzymała, znajdująca swe zastosowanie w różnych wyrobach pochodzących z tego surowca.
Obecnie z marmuru wykonywanych jest bardzo wiele rzeczy, takich jak na przykład płyty marmurowe, płytki marmurowe, blaty marmurowe czy schody czy obudowy kominków. Zastosowanie marmuru ulega ciągłym poszerzeniom, a wiąże się to nie tylko z rosnącym zapotrzebowaniem na ten kamień naturalny, istotny jest także wybór, na jaki możemy sobie pozwolić, korzystając z licznych odmian marmuru na rynku.
Marmur zachwyca swoim pięknem, wzornictwem, estetyką, czasem wyroby wykonane z marmuru wręcz przypominają dzieła sztuki.
Marmur jest także stosowany w wykonywaniu licznych rzeźb oraz podmurówek wokół domów. W zasadzie jest wiele możliwości wykorzystania go, na różne sposoby, według własnych potrzeb, uznania oraz preferencji. Ostatnio marmur na szeroką skalę stosowany jest także jako surowiec do wyrobu parapetów. Ma to związek z kilkoma ważnymi względami. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim, oprócz piękna i niepowtarzalności wyglądu parapetów marmurowych ich odporność na zanieczyszczenia, łatwość utrzymania w czystości, a ponadto trwałość. Parapety marmurowe nie dają się porysować, a dzięki nim każde okno, jak i całe pomieszczenie nabiera ekskluzywnego wyglądu.
Parapety marmurowe są jednak trudne w obróbce i ciężkie, co pociąga za sobą ich odpowiednią cenę.
Jako, że polskie warunki atmosferyczne przyczyniają się do różnego rodzaju uszkodzeń kamieni naturalnych, poprzez powodowanie na przykład ich pęknięć (w niskich temperaturach, zwłaszcza zimą), toteż należy pamiętać, że wyroby z marmuru najbardziej nadają się do wewnątrz pomieszczeń, a na zewnątrz najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie granitu.
Leave a Reply