Płyty meblowe MDF to materiał meblarski, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i jest wykorzystywany na wyjątkowo szeroką skalę. Płyty meblowe MDF dostępne są w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, a przy tym posiadają wiele zalet. Materiał ten świetnie sprawdza się przy produkcji mebli oraz różnego rodzaju elementów wyposażenia wnętrz. Przyglądniemy się jednemu z rodzajów takich płyt, mianowicie płytom MDF lakierowanym. Jako przykład posłuży nam kolekcja MDF Favorit.
Jak powstają płyty meblowe MDF lakierowane?
Do produkcji płyt meblowych MDF, które należą do półtwardych płyt pilśniowych o średniej gęstości, wykorzystywane są włókna drzewne. W pierwszym etapie produkcji włókna są sprasowywane, a następnie dodaje się do nich związki organiczne. Odbywa się to w warunkach wysokiej temperatury i dużym ciśnieniu, co zapewnia finalne parametry techniczne. W ten sposób powstają surowe płyty meblowe MDF, które następnie można poddać wykończeniu, m.in. lakierowaniu. W ten sposób MDF zyskują powłokę ochronną oraz estetyczny wygląd.
Płyty Favorit – zalety i zastosowanie
Płyty meblowe, do których zalicza się kolekcja płyt lakierowanych MDF Favorit, są materiałem drewnopochodnym, będącym doskonałą alternatywą dla o wiele droższego drewna. Charakteryzują się dużą twardością i jednorodną strukturą. Dzięki wykorzystanemu lakierowi UV powierzchnia płyt jest odporna na przebarwienia czy blaknięcie pod wpływem działania promieni słonecznych. Lakierowane płyty Favorit świetnie sprawdzą się jako fronty szafek czy inne elementy wykończenia powierzchni.
Lakierowana powierzchnia sprawia, że o wiele łatwiej utrzymać ją w czystości. Zabrudzenia czy kurz nie wnikają w gładką i nieporowatą powierzchnię płyty, są też łatwe do usunięcia. Taflę płyty można przecierać wilgotną ścierką.
Oprócz walorów praktycznych, różnorodna kolorystyka powierzchni płyt, pozwala dopasować je do wnętrza, wprowadzając estetyczne wykończenie.
Kolekcja płyt lakierowanych MDF Favorit
Wśród płyt meblowych MDF wyróżnia się dwa popularne rodzaje wykończenia. Ultra Gloss to wykończenie w połysku, z kolei Ultra Matt, jest powierzchnią matową. Pierwsza z nich wygląda niezwykle imponująco, wymaga jednak nieco częstszego czyszczenia w porównaniu do wersji matowej, na której odciski palców są dużo mniej widoczne.
Każda z wersji (UG i UM) dostępna jest w jednym z czterech wariantów kolorystycznych – klasycznej bieli i czerni, oraz w nieco bardziej awangardowych i odważnych – Macchiato i Antracyt.
Leave a Reply