Ergonomia miejsca pracy polega na zapewnieniu odpowiednich warunków dopasowanych do predyspozycji psychofizycznych pracownika. Siedzący tryb życia to zagrożenie dla zdrowia. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zapobiegać występowaniu chorób zawodowych?
Ergonomia pracy – zasady
Meble do biura powinny ułatwić przyjmowanie naturalnej postawy w trakcie wielogodzinnej przesiadywania przed komputerem, dlatego stanowisko pracy powinno składać się m.in. z wygodnego krzesła ( a najlepiej fotela z możliwością regulacji), dużego biurka mogącego zapewnić odpowiednie podparcie dla nadgarstków, podnóżka będącego ochroną dla kolan, odpowiedniego oświetlenia zmniejszającego obciążenie i zmęczenie oczu.
Odpowiednie siedzisko
Cechy dobrze dobranego fotela czy krzesła powinny powodować, że:
- stopy spoczywają swobodnie na podłodze,
- miednica ulokowana jest nie niżej niż kolana, podłokietniki znajdują się tak, by nie unosić barków,
- oparcie podtrzymuje przede wszystkim główną część kręgosłupa.
Ważny jest też dobór materiału obicia siedziska – tapicerka winna być miękka i przepuszczać powietrze.
Optymalna temperatura
Dopasowanie stanowiska pracy do możliwości psychofizycznych pracownika to jeszcze nie wszystko. Trzeba pamiętać o nieustannym analizowaniu i zmianie istniejących warunków. Przykładowo temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Zakłada się też, że pracownik powinien mieć przynajmniej 2 m2 wolnej przestrzeni wokół siebie.
Przerwy
Im więcej czasu wykonujemy konkretną czynność, tym nasza efektywność jest mniejsza. W związku z tym konieczne jest robienie przerw. Po każdej godzinie pracy przy komputerze pracownikowi przysługuje 5 minut na odpoczynek. Ten czas warto wykorzystać na wykonanie ćwiczeń rozluźniających i rozciągających.
Leave a Reply