Czym kierować się kupując wentylator wyciągowy kanałowy? W jakim przypadku jego montaż jest niezbędny? Jakie wentylatory kanałowe są obecnie dostępne na rynku? Szukasz odpowiedzi na tego typu pytania? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Czym jest i do czego służy wentylator kanałowy?
Jak sama nazwa wskazuje, wentylatory kanałowe montowane są w kanałach – przewodach w sytuacji gdy wentylacja grawitacyjna nie jest możliwa lub nie działa wystarczająco efektywnie. Wymiana powietrza i usuwanie zanieczyszczeń, wilgoci, roztoczy, zapylenia i zapachów powinny przebiegać z wykorzystaniem naturalnych praw fizyki. Niemniej jednak, na wskutek przebudowy wnętrz, bądź też występujących niekiedy błędów architektonicznych, ciąg powietrza bywa niewystarczający i konieczne jest jego wymuszenie za pomocą zastosowania odpowiednich urządzeń. Wentylatory kanałowe pełnią wówczas funkcje nawiewne i wywiewne, a w innych instalacjach mogą służyć również jako elementy systemu grzewczego, bądź klimatyzacyjnego.
Dostępne na rynku wentylatory kanałowe
Ze względu na budowę i zastosowanie wentylatory kanałowe dzielimy na:
- Wentylator osiowy kanałowy – posiada wirnik osiowy o okrągłej, gładkiej obudowie. Łatwy w montażu, przez co niezwykle powszechnie stosowany. Skuteczny w przypadku krótkich systemów wentylacyjnych, ze względu na stosunkowo niewielki spręż. Możemy wyróżnić wentylatory osiowe klasyczne i przeciwbieżne.
- Wentylator kanałowy promieniowy z wirnikiem promieniowym. Cechuje się największym sprężem i jest montowany zwłaszcza w długich instalacjach wentylacyjnych.
Zakup wentylatora kanałowego – na co zwrócić uwagę?
Różnorodny i nieustannie rozszerzany asortyment produktów sprawia, że można wręcz pogubić się w ogromnie propozycji. Jak więc przygotować się do zakupu najlepszego wentylatora kanałowego?
Po pierwsze trzeba wiedzieć jakiej wielkości ma być pasujący wentylator kanałowy? Montaż niewłaściwie dobranych urządzeń, jest nie tyle trudny, co wręcz niemożliwy. Rozmiar wentylatora musi być ściśle dopasowany do średnicy otworu wentylacyjnego. Najczęściej spotykane modele to:
- wentylator kanałowy 100,
- wentylator kanałowy 125,
- wentylator kanałowy 150,
- wentylator kanałowy 200.
Kolejnym istotnym parametrem jest wydajność wentylatorów, ustalana względem wielkości pomieszczenia. Chcąc osiągnąć zadowalające efekty należy wybrać model, którego zakres działania jest co najmniej 3 krotnie większy, niż kubatura wentylowanej przestrzeni.
Idealny wentylator kanałowy – jak wybrać najlepszy?
Dokonując wyboru wentylatora kanałowego należy również brać pod uwagę głośność pracy. Większość dostępnych obecnie urządzeń nie emituje hałasu większego niż 30dB. Niemniej jednak, cichy wentylator kanałowy jest niezbędny, zwłaszcza w przypadku urządzeń montowanych w pokojach dziecięcych i miejscach pracy osób szczególnie wrażliwych na hałas. Wskazane jest wówczas szukanie urządzeń pracujących niemal bezgłośnie.
Wentylatory kanałowe mogą różnić się poziomem napięcia przy jakim pracują i ze względu na ten parametr, najpopularniejszy jest wentylator kanałowy 12V. Istnieją także modele z regulacją obrotów czy czujnikiem wilgoci. Kupując wentylator kuchenny kanałowy, mądrze sugerować się również jego odpornością na wysokie temperatury. Podobnie zresztą w przypadku instalacji w łazience. Sprawna i wydajna wentylacja zadba nie tylko o niezbędną wymianę powietrza, ale także pomoże zniwelować wilgoć i zanieczyszczenia, znacząco podnosząc komfort życia mieszkańców.
Leave a Reply